Ali Taner Baltacı

ALİ TANER BALTACI

1977 yılında Bafra’da doğmuştur. TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde eğitimini tamamladı. Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği film çalışmalarında, kısa belgesel filmler üretti ve yönetti. Bu filmler birçok film festivalinde, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde iki sene üst üste En İyi Öğrenci Filmi ödülü dahil olmak üzere birçok ödül aldı.

Profesyonel kariyerine İstanbul’da 1999 yılında Böcek Yapım bünyesinde başladı. Burada, ilk müzik videolarını ve reklamlarını yönetti; Ömer Faruk Sorak’ın yardımcı yönetmeni olarak çalıştı.

 

2001-2005 yılları arasında BKM Film’in kuruluşunda yer aldı ve şirketin film departmanını yönetti. Bununla birlikte Yılmaz Erdoğan ile birlikte Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı olarak çalıştı. Şirket bünyesinde televizyon reklamları ve BKM tiyatro oyunlarının video prodüksiyonlarını yönetti ve kurduğu yazar ekibi ile birlikte “Ölümsüz Aşk” dizisini yazdı. Ayrıca, BKM filmleri ‘Vizontele’, ‘Vizontele Tuuba’ ve ‘Organize İşler’in yardımcı yönetmenliği ve post prodüksiyon süpervizörlüğünü yaptı.

 

Uzun metraj ve reklam filmleri için Türkiye’nin önde gelen yapım şirketleri ile çalışmıştır. İşbirliği yaptığı şirketlerin arasında BKM, DepoFilm, PToT, 25Film, Film Colony ve Böcek Yapım bulunmaktadır.

 

İlk uzun metraj filmini Cem Yılmaz ile birlikte 2006 yılında yönettiği ‘Hokkabaz’ ile yapmıştır. Diğer uzun metraj filmleri arasında ‘A.R.O.G’ ve ‘Hadi İnşallah’ bulunmaktadır.  TRT2’de yayınlanan 32 bölümden oluşan ‘Memleket İsterim’ isimli belgesel dizisini yönetmiştir. Ayrıca, Türkiye’deki modern reklamcılığın öncüsü olan Eli Acıman’ı anlatan, Türk Reklamcılar Derneği destekli biyografik belgesel Acıman’ın yönetmenidir.

 

Son olarak, Netflix- OGM yapımı Atiye’nin ikinci sezon yönetmenliği ve BluTv’de yayınlanan ‘Saygı’ dizisinin yönetmenliğini üstlenmiştir.

 

Senaristliğini/Yönetmenliğini Yaptığı Film ve Diziler

2020, Saygı

2019, Atiye

2014, Hadi İnşallah

2008, A.R.O.G

2006, Hokkabaz

2003, Ölümsüz Aşk