Ali Ercivan

ALİ ERCİVAN

1976 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nü bitirdi. Burada Lütfi Ö. Akad, Memduh Ün gibi sinemacıların danışmanlığında çeşitli öğrenci filmleri çekti. Ardından Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 

 

Birkaç yıllık kurgu deneyimini takiben, 2009’dan beri ağırlıklı olarak televizyon sektöründe senarist olarak çalışmaktadır. 1 Kadın 1 Erkek, İffet, Tatar Ramazan ve O Hayat Benim gibi dizilerin senaryo ekiplerinde yer almıştır. Son olarak, OG Medya tarafından Netflix için hazırlanan Atiye adlı dizinin ikinci sezonunda yazar olarak görev yapmış ve Güvercin dizisini yedinci bölümünden itibaren senarist olarak devralmıştır.

Yazdığı ve yönetmenliğini de üstleneceği ilk sinema filmi Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile, 2019’da İstanbul Film Festivali kapsamındaki Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilmiş, burada layık görüldüğü ödülle aynı yılın Haziran ayı içerisinde uluslararası sektör temsilcilerine sunum yapmak üzere Romanya’daki Transilvania Film Festivali’ne davet edilmiştir. 

 

Senaristlik haricinde, 2004 yılından bu yana Altyazı dergisi, filmloverss.com, beyazperde.com gibi çeşitli mecralarda sinema yazarlığı da yapmaktadır. SİYAD üyesidir. 

Senaristi Olduğu Film ve Diziler:

 

2020, Güvercin

2020, Atiye

2014, O Hayat Benim

2008, 1 Kadın 1 Erkek

2013, Tatar Ramazan: Ben Bu Oyunu Bozarım

2011, İffet

2009, Sonsuz